Greçka Diyeti

Greçka Diyeti

08 Mart 2018
Kurallarına uyulduğu takdirde haftada yaklaşık 5-7 kilo kaybına imkan veren greçka diyeti, gerçekten sağlam bir irade gerektirse de etkisi ile günümüzde pek çok kişi tarafından uygulanmaya devam ediliyor.

Bir diğer adı karabuğday diyeti olan greçka diyeti, yaz yaklaşırken zayıflamak isteyenlerin imdadına yetişmeye devam ediyor. Kurallarına uyulduğu takdirde haftada yaklaşık 5-7 kilo kaybına imkan veren greçka diyeti, gerçekten sağlam bir irade gerektirse de etkisi ile günümüzde pek çok kişi tarafından uygulanmaya devam ediliyor. Diyetin ilk başları fazlasıyla zorlu geçiyor ve ilk 2 günün ardından greçka diyetini yapan kişilerde gözle görülür incelme başlıyor. Birkaç hafta boyunca devam ettirilebilecek olan bu diyet, düzenli spor ve bol su tüketimi ile desteklendiği zaman maksimum seviyede kilo kaybı ile sonuçlanıyor.

 

 Greçka Diyetinin Faydaları

 

Oldukça etkili ve zor bir diyet olan greçka diyeti, düşük kalorili ve doyurucu bir diyet olarak da nitelendirilebiliyor. Demir, potasyum, B6 vitamimi, B1 vitamini, aminoasit ve magnezyum açısından fazlasıyla zengin olan bu diyette kurallara harfiyen uyulması halinde bir haftada 10 kiloya kadar verilebildiği iddia ediliyor. Greçka diyetinin faydalarına bakıldığında ise insan sağlığı için önemli birçok yarara sahip olduğu görülüyor. Buna göre greçka diyetinin,

 

 • Kötü kolesterolün dengelenmesini
 • Vücuttaki depo edilmiş yağların enerji kaynağı olarak kullanılmaya başlanmasını
 • Vücuttaki toksinlerin arındırılmasını
 • Genel vücut direncinin arttırılmasını
 • Tırnak ve saçların güçlendirilmesini
 • Cildin beslenmesini
 • Yaşlanmasının geciktirilmesini
 • Sindirim ve boşaltım sisteminin daha iyi çalışmasını
 • Karaciğerin temizlenmesini
 • Yüksek kolesterolün düşürülmesini
 • Yüksek tansiyon riskinin en aza indirilmesini
 • Hafızanın güçlendirilmesini
 • Kemiklerin güçlendirilmesini
 • Beynin daha güçlü çalışmasını

 

Sağladığı söylenebiliyor.

 

 Greçka Diyeti Nasıl Yapılır?

 

Greçka diyetinin beslenme planı oldukça sıkı ve basit bir program üzerinden ilerlemektedir. Her gün bir su bardağı karabuğday tüketiminin zorunlu olduğu greçka diyetinde karabuğdayın lapa şeklinde hazırlanması ve taze olarak yenmesi ise diyetin olmazsa olmazlarından birisidir. Buna göre karabuğday lapasını nasıl hazırlayabileceğini henüz bilmeyenlere aşağıdaki tarife uymaları tavsiye edilir.

 

 Karabuğday Lapası Nasıl Hazırlanır?

 

Bir su bardağı karabuğday alın.

Üstüne 2 su bardağı sıcak su ekleyin ve bu şekilde sabaha kadar dinlenmeye bırakın.

Ertesi gün sabahtan itibaren karabuğdayı tüketmeye başlayın.

Not: Karabuğdayı istediğiniz ölçüde lapa olarak tüketebilirsiniz. Dilerseniz yanına günde en fazla 1-2 porsiyon olacak şekilde taze meyve de ekleyebilirsiniz.

 

 Greçka Diyetinin Temel Kuralları

 

Greçka diyeti yapılırken başarıya ulaşabilmek için aşağıdaki tavsiyelere kulak verilmesi önemlidir:

Arzu edilmesi halinde günde 1 litre doğal kefir tüketilebilir.

Bol bol su içilmelidir.

Yemek sırasında su tüketimi yapılmamalıdır.

Günde en fazla 1 fincan kahve ya da çay içilmelidir.

Tuz, şeker ve baharatlardan uzak durulmalıdır.

Alkol tüketiminden kaçınılmalıdır.

Akşam saat 18:00’dan sonra hiçbir şey yenmemelidir.

 

 Greçka Diyetinin Yan Etkisi Var mı?

 

Greçka diyetini yapmayı düşünen ancak herhangi bir yan etkisinin olup olmadığını merak edenlere karabuğday diyetinin bazı yan etkilerinden söz edilebilir. İlk olarak bazı kişilerde karabuğdaya karşı alerji olabileceğinden ötürü bu diyete başlamak isteyen kişilerin diyet öncesinde uzman bir doktora danışmaları tavsiye edilir. Karabuğday ayrıca kan şekerini nadiren de olsa yükseltici etki gösterebilmektedir. Bundan ötürü karabuğday diyetini yapmayı planlayan şeker hastalarının yine doktorları ile görüşmeden diyete başlamamaları oldukça önemlidir.

 

 Greçka Diyetiyle İlgili Bilinmesi Gerekenler

 

Greçka diyeti yapılırken günlük ortalama 600 kalori alındığından emin olmak gereklidir. Bu kalori oranının günlere göre değişkenlik göstermesi kabul edilebilirken vücudun normal işleyişini sürdürebilmesi için 400 kalori altına düşülmemesi ise çok mühimdir. Her geçen gün daha popüler bir hale gelen greçka diyeti, her ne kadar zor bir beslenme planı olsa da en etkili diyet yöntemlerinden birisi olarak bilindiği için günümüzde diyet yapmayı düşünen kişilerin %60’ı tarafından tercih edilmektedir.

BENZER KONULAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ